T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
BALIKESİR MERKEZ HAVALİMANI

​​​​​​

Engelli Yolcu Kolaylıkları


- Havalimanımızdaki levhalar kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır.
 
- Havalimanımızda yönlendirme levhaları herkesin görülebileceği yükseklikte, uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmış olup kolay okunabilmesi için ışıklı olarak tasarlanmıştır.
 
- Havalimanımız terminal giriş ve çıkışında bulunan engelli rampası tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşların çok rahatlıkla ulaşılabilirliğini sağlayacak şekilde tasarlanmış olup kavşak noktası bulunmamaktadır.
 
- Havalimanımıza gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla terminale geçmelerini teminen en yakın alanda ve standartlara uygun şekilde engelli vatandaşlara 13 (onüç) adet park alanı ayrılmıştır. Engelliler için tahsis edilen bu otopark alanlarına, diğer yolcuların park etmemeleri için uyarı levhası asılmıştır.
 
- Havalimanımız terminal binası giriş kapıları fotoselli kayar kapı özelliğinde olup, açıldığında iki koltuk değneği taşıyanlar, bir yardımcıyla ilerleyebilenler veya akülü araçla ilerleyebilenler için rahatlıkla geçiş imkânı sunmaktadır.- Havalimanımız terminal binasında görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzeyler mevcuttur.
 
- Havalimanımız içinde ve dışında yönlendirme levhaları mevcut olup, görme engelli vatandaşlarımızın bina içerisinde yön bulmalarına yardımcı olmak amacıyla Breille Alfabesi ile tasarlanmış kabartma vaziyet planları ve uyarıcı levhalar bulunmaktadır.
 
- Havalimanımızda check-in işlemleri için kullanılan bankolardan 1 adedinin ebatları engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır.

- Havalimanımızda danışma bankosunun bir kısmı engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır.
 
- Terminal binası yolcu bekleme salonu içerisinde yeterli miktarda dinlenme koltuğu mevcuttur.
 
- Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkek yolcular için toplam 8 adet standartlara uygun engelli WC mevcuttur.
 
- Havalimanımız terminal binası içerisinde bayan ve erkek yolcular için toplam 8 adet WC içerisinde yardım ve acil çağrı butonu mevcuttur.
 
- Havalimanımızda engelli yolcular için belirlenmiş olan otopark ve terminal arasındaki geçiş noktalarına, araçlar tarafından dikkatli geçiş yapmaları yönünde gerekli uyarı levhaları yapılarak ilgili yerlere konulmuştur.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü